Schedules may be subject to change.
Each course and workshop spans a whole week (5 days) where not stated otherwise.
The Student Session (StuS) runs in both weeks (5+5 days).
Each course belongs in one of the categories Foundational, Introductory or Advanced.
Venues TBC.

•  Week 1 Courses, Workshops, Student Session (Monday 8th August - Friday 12th August)
•  Week 1 Evening Lectures & Social Events, Weekend Activities 

•  Week 2 Courses, Workshops, Student Session (Monday 15th August - Friday 19th August)
•  Week 2 Evening Lectures & Social Events

Registration Desk: Times: TBA, Room: TBA

Campus maps

 

Week 1 Schedule (Monday 8th August - Friday 12th August)

TimeLanguage and Logic(LaLo)Language and Computation (LaCo)Logic and Computation(LoCo)Workshops
9.00am - 10.30am Yoad Winter:
Formal Semantics of Natural Language

(Foundational)
Room: TBA
Paul Dekker:
Outline of a Theory of Interpretation


(Advanced)
Room: TBA
Diego Frassinelli and Sabine Schulte Im Walde:
Cognitive and Computational Models of Abstractness


(Introductory)
Room: TBA
Lasha Abzianidze:
Natural Language Reasoning with a Natural Theorem Prover

(Advanced)
Room: TBA
Aleks Knoks:
Defeasible Logics with Applications to Normative Systems and Philosophy


(Foundational)
Room: TBA
Hans van Ditmarsch and Malvin Gattinger:
Knowledge and Gossip 


(Advanced)
Room: TBA
Timothée Bernard and Grégoire Winterstein:
Bridges and Gaps between Formal and Computational Linguistics
Room: TBA
10.30am - 11.00am Coffee Break
11.00am - 12.30pm Itamar Kastner:
The Logical Form of Lexical Semantics


(Introductory)
Room: TBA
Jeremy Goodman and Cian Dorr:
Theory-Building in Higher Order Languages


(Advanced)
Room: TBA
Stephanie Evert and Gabriella Lapesa:
Hands-on Distributional Semantics for Linguistics using R 


(Foundational)
Room: TBA
Gijs Wijnholds and Michael Moortgat:
Compositional Models of Vector-based Semantics: From Theory to Tractable Implementation


(Advanced)
Room: TBA
Thomas Icard and Krzysztof Mierzewski:
Logic & Probability 


(Introductory)
Room: TBA
   
12.30pm - 2.00pm Lunch
2.00pm
- 3.30pm
David Boylan and Matthew Mandelkern:
Conditionals and Information-Sensitivity


(Introductory)

Room: TBA
Timothée Bernard and Justin Bledin:
Negative Events and Truthmaker Semantics


(Advanced)
Room: TBA
Gabriella Lapesa and Eva Maria Vecchi:
Argument Mining between NLP and Social Sciences


(Introductory)
Room: TBA
David Traum:
Computational Models of Grounding in Dialogue


(Advanced)
Room: TBA
Luca Reggio and Tomáš Jakl:
Relating Structure to Power:
An Invitation to Game Comonads


(Advanced)
Room: TBA

Sponsored by EACSL
  Ielka van der Sluis and James Pustejovsky:
Annotation, Recognition and Evaluation of Actions II (AREA-II)

(Tuesday, Wednesday and Thursday only)
Room: TBA
3.30pm - 3.50pm Coffee Break
3.50pm - 4.50pm
Student Session (StuS)

Friday 12th, 3.50pm-5.05pm (TBC) during StuS: Beth Lecture and FoLLI meeting (subsequent courses and workshops on that day exceptionally start at 5.15pm)

Room: TBA
5.00pm - 6.30pm

(Fri 12th: 5.15pm-6.45pm)
Ivano Ciardelli:
Questions in Logic


(Introductory)
Room: TBA
  James Pustejovsky and Nikhil Krishnaswamy:
Multimodal Semantics for Affordances and Actions


(Introductory)
Room: TBA
Cristiano Chesi and Gregory M Kobele:
From Minimal(ist) Formalizations to Parsing: Pros and Cons of a Symbolic Approach in a Deep-Learning Era


(Advanced)
Room: TBA
Mohan Sridharan:
Explainability in Integrated Cognitive Systems Combining Logic-based Reasoning and Data-driven Learning 


(Advanced)
Room: TBA
  Stergios Chatzikyriakidis and Aikaterini-Lida Kalouli:
Natural Logic Meets Machine Learning III (NALOMA’22) 
Room: TBA

 

Friday 12th 3.50pm - 5.05pm (TBC) during Student Session:
       Beth Lecture & FoLLI meeting (subsequent courses and workshops that day exceptionally start at 5.15pm)

 

Week 1 Evening Lectures and Social Events (7pm -  8.15pm, TBC):

Monday 8th: Welcome Reception   Room: TBA

Tuesday 9th: Evening Lecture by Ed Curry   Room: TBA

Wednesday 10th: Lecturers' Dinner (1/2)   Venue: TBA

Thursday 11th: Evening Lecture by Henriette de Swart   Room: TBA

Friday 12th: ESSLLI Party / Irish Night (TBC)   Venue: TBA

Saturday 13th, 5pm - 7pm: Standing Committee (SC) meeting   Room: TBA

Saturday 13th / Sunday 14th: Weekend ExcursionsPlease find details here.

Week 2 Schedule (Monday 15th August - Friday 19th August)

TimeLanguage and Logic(LaLo)Language and Computation (LaCo)Logic and Computation(LoCo)Workshops
9.00am - 10.30am Bert Le Bruyn and Henriette de Swart:
Cross-Linguistic Semantics: Methodological Advances

(Foundational)
Room: TBA
Ilaria Canavotto and Eric Pacuit:
Conditionals in Decision and Game Theory

(Advanced)
Room: TBA
Kyle Richardson and Gregor Betz:
Argument and Logical Analysis in Humans and Machines 

(Advanced)
Room: TBA
Fausto Carcassi and Jakub Szymanik:
Computational Approaches to the Explanation of Universal Properties of Meaning

(Advanced)
Room: TBA
Sonia Marin and Lutz Straßburger:
From Axioms to Rules: The Factory of Modal Proof Systems

(Introductory)
Room: TBA
Shay Logan and Andrew Tedder:
Canonical Models in First-Order Nonclassical Logics

(Advanced)
Room: TBA
Michaël Moortgat and Gijs Wijnholds:
End-to-End Compositional Models of Vector-Based Semantics
(Monday and Tuesday only)
Room: TBA
10.30am - 11.00am Coffee Break
11.00am - 12.30pm Daniel Lassiter and Thomas Icard:
Causal Models in Linguistics, Philosophy, and Psychology

(Foundational)
Room: TBA
Dylan Bumford and Simon Charlow:
Effectful Composition in Natural Language Semantics 

(Advanced)
Room: TBA
Valerio Basile:
Creating and Maintaining High-quality Language Resources 

(Introductory)
Room: TBA
  Eric Pacuit:
Logics for Social Choice Theory

(Foundational)
Room: TBA
Alessandra Mileo:
Introduction to Answer Set Programming, Extensions and Applications

(Introductory)
Room: TBA
Michaël Moortgat and Gijs Wijnholds:
End-to-End Compositional Models of Vector-Based Semantics

(Monday and Tuesday only)
Room: TBA
12.30pm - 2.00pm Lunch
 2.00pm
- 3.30pm
Daniel Altshuler and Robert Truswell:
Coordination: Syntax, Semantics, Discourse

(Introductory)
Room: TBA
Melissa Fusco and Jacopo Romoli:
Free Choice: Theoretical and Experimental Perspectives

(Advanced)
Room: TBA
Jonathan Ginzburg and Andy Lücking:
Multimodal Interaction in Dialogue and its Meaning

(Introductory)
Room: TBA
Dmitry Ustalov:
Graphs, Computation, and Language

(Introductory)
Room: TBA
Phokion Kolaitis and Andreas Pieris:
When Semantics Meets Syntax

(Introductory)
Room: TBA
Ivan Varzinczak and Iliana M Petrova:
Defeasible Reasoning for Ontologies

(Advanced)
Room: TBA
Michaël Moortgat and Gijs Wijnholds:
End-to-End Compositional Models of Vector-Based Semantics


(Monday and Tuesday only)
Room: TBA
3.30pm - 3.50pm Coffee Break
3.50pm - 4.50pm Student Session (StuS)
Room: TBA
5.00pm - 6.30pm Patrick Blackburn and Antje Rumberg:
Languages and Logics of Time: Priorean Perspectives

(Introductory)
Room: TBA
  Tim Van de Cruys:
A Linguist's Guide to Neural Networks

(Foundational)
Room: TBA
  Michael Benedikt and Jerzy Marcinkowski:
The Logic of Views


(Introductory)
Room: TBA
Stepan Kuznetsov:
Complexity of Reasoning in Kleene and Action Algebras

(Advanced)
Room: TBA
Kristina Liefke and Justin D'Ambrosio:
The Semantics of Imagination
Room: TBA

 

Week 2 Evening Lectures and Social Events (7pm -  8.15pm, TBC):

Monday 15th: Football Match (TBC)   Venue: TBA

Tuesday 16th: Evening Lecture by Bonnie Webber (Dick Oehrle Memorial Lecture)   Room: TBA

Wednesday 17th: Lecturers' Dinner (2/2)   Venue: TBA

Thursday 18th: Evening Lecture by Samson Abramsky   Room: TBA

Friday 19th: Closing Ceremony (TBC)   Room: TBA

Search